Atatürk Faculty of EducationPhysics Teacher Education

Physics Teacher Education

Genel Bilgiler

 Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü

Fizik Eğitimi Anabilim Dalı

 

Doç. Dr. Feral (Ogan) Bekiroğlu

Prof. Dr. Feral BEKİROĞLU ABD Başkanı

 

Bölüm tanıtım broşürünü Türkçe pdf belge olarak buradan indirebilirsiniz.

You can download the brochure of department in English PDF document by click here.

Bölüm hakkında detaylı bilgi ve ECTS kredilerini Türkçe olarak buradan bulabilirsiniz.

You can detailed information about the curriculum of the department and ECTS credits in English by click here.

 

Fizik Öğretmenliği Anabilim Dalı ortaöğretim kurumlarının öğretmen ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulmuştur. Fizik öğretmenliği programı Lisans Yerleştirme Sınavı MF-2 puanı ile yerleştirilen öğrencilere 4 yıllık lisans eğitimi vermektedir. Dersler yarıyıl esasına göre yürütülmektedir.

 

Bu programda 1 profesör, 1 doçent, 1 yardımcı doçent ve 1 öğretim görevlisi görev yapmaktadır. Alan bilgilerini geliştiren ve olgunlaştıran mecburi alan derslerinin yanısıra öğrencilerin ilgi ve yeteneğine yönelik seçmeli dersler de bulunmaktadır. Teorik dersler, laboratuvardaki uygulamalarla desteklenmektedir. Bilgisayar derslerinde uygulamalı ve güncel bilgiler verilmekte ve mevcut olan bilgisayar laboratuvarlarında bilgisayarlardan yararlanılmaktadır. Bölümümüzde 1 tane genel laboratuvar, 1 tane materyal tasarım ve 1 tane açık alanlar tasarım laboratuvarı olmak üzere 3 tane laboratuvar bulunmaktadır. Ayrıca öğretmenlik mesleğinde öğrencilerin kendilerini yetiştirmeleri için ortadereceli okullarda staj yapılmaktadır.

 

Akademik çalışma yapmak isteyen öğrenciler yüksek lisans ve doktora eğitimi yapma imkanına sahiptirler. Lisans üstü programa kaydolan öğrenciler, bölümün öngöreceği dersleri başarıyla tamamladıktan sonra, bir tez çalışması yapmaktadır. Buradan mezun olan öğrenciler devlet veya özel okullarda,dershanelerde öğretmenlik yapabilecekleri gibi çeşitli üniversitelerde akademik personel olarak da görev yapabilme olanağına sahiptirler.

 

Fizik Öğretmenliğini Tercih Etmek İsteyenler İçin Bilgiler

 

Fizik Öğretmenliği Lisans Yerleştime Sınavı MF-2 puanı ile öğrenci almaktadır. 4 yıllık bir programdır. Fizik öğretmeliği programı Fen Edebiyat fakültesi ile işbirliği içinde yürütülmektedir. "Fizik" alanı ile ilgili dersler Fen Edebiyat Fakültesi Fizik bölümünde verilmekte, "eğitim bilimleri" ve "fizik eğitimi" alanları ile ilgili dersler ise Atatürk Eğitim Fakültesi Fizik Öğretmenliği tarafından verilmektedir.

2014 yılı yerleştirmeleri sonucunda 258.872347.293 taban puanı ve 345.26063 tavan puanı ile öğrenci alınmıştır. Toplam kontenjan 20 öğrencidir.

Fizik öğretmenliği mesleği ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz Milli Eğitim Bakanlığının http://mbs.meb.gov.tr adresini inceleyebilirsiniz.

 

 

Tarihçe

 

Bölümün tarihi ile ilgili olarak http://aef.marmara.edu.tr/fakulte/tarihce/ linkinden bilgi alabilirsiniz.

 

 

Bölüm / ABD Geçmiş Başkanları

Doç. Dr. Zeynep Gürel

Doç. Dr. Zeynep Gürel (2008 - 2011)

 

Prof. Dr. Mehmet Ali Çorlu

Prof. Dr. Mehmet Ali Çorlu (1986 - 2008)