Aday Öğrenci

Fizik Öğretmenliği Bölümü Aday Öğrenci Bilgileri

Bu programdan mezun olan adaylar Fizik Öğretmeni unvanı kazanmaktadır. Mezunlar, ortaöğretim kurumlarında öğretmen olarak görev alabilirler.

Fizik Öğretmenliği Anabilim Dalı ortaöğretim kurumlarının öğretmen ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulmuştur. Fizik öğretmenliği programı Lisans Yerleştirme Sınavı MF-2 puanı ile yerleştirilen öğrencilere 4 yıllık lisans eğitimi vermektedir. Dersler yarıyıl esasına göre yürütülmektedir.

Bu programda 2 profesör ve 1 Doktor öğretim üyesi görev yapmaktadır. Alan bilgilerini geliştiren ve olgunlaştıran mecburi alan derslerinin yanısıra öğrencilerin ilgi ve yeteneğine yönelik seçmeli dersler de bulunmaktadır. Teorik dersler, laboratuvardaki uygulamalarla desteklenmektedir. Bilgisayar derslerinde uygulamalı ve güncel bilgiler verilmekte ve mevcut olan bilgisayar laboratuvarlarında bilgisayarlardan yararlanılmaktadır. Bölümümüzde 1 tane genel laboratuvar ve 1 tane açık alanlar tasarım laboratuvarı olmak üzere 2 tane laboratuvar bulunmaktadır. Fizik alan dersleri Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümünce verilmektedir.  Ayrıca öğretmenlik mesleğinde öğrencilerin kendilerini yetiştirmeleri için ortadereceli okullarda staj yapılmaktadır.

Akademik çalışma yapmak isteyen öğrenciler yüksek lisans ve doktora eğitimi yapma imkanına sahiptirler. Lisans üstü programa kaydolan öğrenciler, bölümün öngöreceği dersleri başarıyla tamamladıktan sonra, bir tez çalışması yapmaktadır. Buradan mezun olan öğrenciler devlet veya özel okullarda,dershanelerde öğretmenlik yapabilecekleri gibi çeşitli üniversitelerde akademik personel olarak da görev yapabilme olanağına sahiptirler.

İş Alanları

  • Fizik Öğretmeni

  • Üniversitede Akademik Çalışma

Fizik Öğretmenliği ÖSYM Puan Türü ve Kontenjanı

ÖSYM Puan Türü: Sayısal  Kontenjanı: I. Öğretim - 20

Fizik Öğretmenliği Yükseköğretim Program Atlası Bilgileri

Bölüm Yükseköğretim Program Atlasına ulaşmak için tıklayınız.

Fakülte Tanıtım Videosu


Program Tanıtım Bröşürü
Program tanıtım broşürünü Türkçe PDF belge olarak buradan indirebilirsiniz.
 

 

Bölüm Öğretim Üyeleri

Prof. Dr. Feral (Ogan) BEKİROĞLU 

(Anabilim Dalı Başkanı)

Prof. Dr. Zeynep GÜREL

Dr. Öğr. Üyesi Erol SÜZÜK

 

Etkinlikler

Müzik ve Fizik

Anabilim dalımız öğrencisi Barış BENİCE'nin "MÜZİK VE FİZİK" isimli semineri

müzik ve fizik

Öğrenci Klüpleri ve Faaliyetleri

http://sks.marmara.edu.tr/ogrenci-kulupleri/ogrenci-kulupleri/kulup-listesi-ve-faaliyetleri/

http://sks.marmara.edu.tr/galeri/ogrenci-kulupleri-faaliyetleri/


Bu sayfa Physics Teacher Education tarafından en son 11.07.2019 13:03:34 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM